NFC okutarak “İş Başlangıcı” yapmak

NFC okutarak “İş Başlangıcı” yapmak

NFC, düşük bant genişliğine sahip olan Bluetooth ve Wi-fi gibi teknolojilerden zayıf çalışan ve çok kısa mesafeden (yaklaşık 4 cm uzaklıktan) kullanılabilen kablosuz iletişim teknolojisidir. Açılımı ‘Near Field Comminucation’, Türkçesi ise ‘Yakın Alan İletişimi’ olan NFC, bu teknolojiye sahip cihazların kısa mesafede birbiri ile veri alışverişi yapabilmesini sağlar.

NFC teknolojisi, son yıllarda akıllı telefonlarda oldukça yaygın olarak bulunmaktadır. NFC etikete seri numarası bilgisi yazılıp, şifreli olarak kilitlenebilmektedir. İlgili envanter yveya cihazın üzerine yapıştırılan NFC etiket, o cihazı tanımlamaktadır. Servis personeli kendisine atanan işe başlayabilmek için ilgili cihazın başına gelir, FieldCo. uygulamasında yüklü olarak telefon ya da tabletini NFC etiketine yaklaştırır ve “İş Başlangıcı” yapar. Bu sayede doğru cihazın başına gittiğinden de emin olur. Kontrol listesi doldurulması gibi rutin kontrollerin de zamanında ve yerinde yapıldığı teyit edilmiş olur.

Barkod etiketine göre çok daha güvenli bir çözüm olan NFC etiket (NFC Tag) bir çok sektörde olduğu gibi, özellikle tesis yönetimi yapan işletmelerde daha efektif şekilde kullanılmaktadır.