Rüzgar Tribünü ve Güneş Enerji Sistemleri (GES) Kurulum, Bakım ve Arızalarının Takibi

Rüzgar Tribünü ve Güneş Enerji Sistemleri (GES) Kurulum, Bakım ve Arızalarının Takibi

Rüzgar tribünü ve güneş enerji sistemleri (GES), çevre dostu ve sürdürülebilir enerji üretiminde önemli bir role sahiptir. Bu sistemlerin kurulumu, bakımı ve olası arızalarının takibi, FieldCo saha teknik servis programı ile daha etkin bir şekilde yönetilebilmektedir.

Müşteri Lokasyonlarının Tanımlanması ve Arıza Bildirimleri

FieldCo saha teknik servis programı, müşterilerin sahalarını lokasyon olarak tanımlar ve her bir sahadaki rüzgar tribünü veya GES panellerini işe başlamadan önce sisteme tanımlamanıza olanak sağlar. Eğer SCADA sistemi ile entegre bir şekilde çalışıyorsa, iş emirleri otomatik olarak teknik servis programına düşebilir. Müşteriye verdiğiniz kullanıcı bilgisi sayesinde müşteriniz, arıza kayıtlarını telefon veya e-mail kullanmadan sistem üzerinden kendi envanterini görerek açabilir.

Lokasyon Tipleri ve Arıza Kayıtları

Müşteriye lokasyon tipi kullanıcı verildiğinde, sahadaki yetkililer sadece kendi sahaları için ilgili rüzgar tribünü veya GES panelini seçerek arıza kaydı bildirebilirler. Bu sayede arızanın doğru ekip tarafından çözülmesi sağlanır.

İş Emri ve Atama Süreci

İş emri açıldıktan sonra ilgili saha ekibi amirine düşer. Amir, işi uygun olan elemanı harita üzerindeki konum bilgisini görerek atamayı yapar. Atama yapılan personelin telefonuna bir uyarı (notification) gönderilir ve bu uyarı iş tamamlanana kadar ekranda görüntülenir. Personel “Yola Çıkış” butonuna bastığında sahaya geldiğinde işe başlamak için barkod okutması yapar. İş başlangıcı yapıldığında, yolda geçen süre hesaplanmış olur.

Önce ve Sonra Fotoğraflarının Oluşturulması

İş emri başlangıcından önce ve sonra, sahada kanıt oluşturmak amacıyla resimler çekilir. Arıza tipine bağlı olarak belirtilen sayıda fotoğraf çekilmesi gerekebilir. Çekilen resimler üzerinde işaretleme ve düzenleme yapılarak, teknik olmayan kişilerin dahi arızalı kısmı net bir şekilde görmesi sağlanır.

Kontrol Listesi ve Bakım İşlemleri

Özellikle kurulum ve periyodik bakımlarda, bir kontrol listesi doldurulması istenir. Eğer arızalı bir cihazda kontrol listesi varsa, sahadaki personel bu listeyi doldurmadan iş emrini kapatamaz. Kontrol listesinde “Evet”, “Hayır” gibi cevaplar yanında değer girilmesi gereken sorular da olabilir. Bazı sorularda resim çekilmesi de istenebilir.

İş Emri Sonuçlandırma ve Bildirimler

Kontrol listesi doldurulduktan sonra iş emri sonuçlanır ve yapılan işlemle ilgili PDF formatında servis formu müşteriye, saha yetkilisine ve merkezdeki ilgili kişilere e-posta yoluyla gönderilir. SMS hizmeti aktif edilirse, bilgilendirmeler SMS ile de yapılabilir. SMS içinde PDF servis formu linki yer alır.

Teknik Servis Programının Mobil Kullanımı

FieldCo saha teknik servis programı, iş emri açma işlemlerinin tamamını web arayüzünden yapılabileceği gibi mobil uygulama üzerinden de gerçekleştirme imkanı sunar. Özellikle sahada bulunan personeller, bilgisayar başında olmadıkları için mobil uygulamadan iş emri açmak oldukça pratiktir. Cihazın üzerine yapıştırılan barkod veya karekodu okutarak iş emri açmak, saha ve cihaz seçimi adımını geçip doğrudan işe başlamak için kullanılır. Bu sayede yanlış saha ve yanlış cihaz seçiminin önüne geçilir. İşletme tarafı da cihazın arızasını üzerindeki barkodu okutarak iş emri açabilir.

İlginizi çekebilir: Saha Teknik Servis Yönetiminde Dijital Dönüşümün Öncüsü: FieldCo

FieldCo’da Stok Takibi

FieldCo saha teknik servis programı üzerinden stok takibi yapmak iki farklı şekilde mümkündür:

ERP Üzerinden Stok Takibi

FieldCo, Türkiye’de bilinen 30’dan fazla ERP yazılımı ile entegre çalışabilir. Bu entegrasyon sayesinde belirli aralıklarla ERP’deki müşteri ve servis kayıtları çekilir. Ayrıca, bazı durumlarda FieldCo’daki müşteri kartı ERP’de açılabilmektedir. ERP’deki ürün ve yedek parça kartları, fiyatları ve depolara göre stok adetleri de FieldCo’ya aktarılır. Bu sayede her bir eleman için depo açılabilir ve elemanların üzerindeki stok takibi yapılarak parçaların zimmetlenmesi sağlanır.

FieldCo Üzerinden Stok Takibi

ERP’den farklı olarak, tüm stok girişleri FieldCo saha teknik servis programı üzerinden yapılır. Sonrasında depo transfer işlemleri yine aynı şekilde gerçekleştirilir. Stok düşümü, iş emri içinde parça kullanımı yapıldığı anda otomatik olarak gerçekleşir. Bazı işletmelerde, teknik servis deposunun ayrı takip edilmesi gerektiğinden FieldCo içindeki stok modülü de tercih edilebilir.

FieldCo saha teknik servis programı, rüzgar tribünü ve GES sistemlerinin kurulum, bakım ve arıza takibinde etkin ve verimli bir çözüm sunar. Mobil uygulama imkanı sayesinde saha ekipleri iş emirlerini pratik bir şekilde yönetebilirken, stok takibi de entegrasyon özelliğiyle kolaylıkla sağlanır. Bu sayede müşteri memnuniyeti artırılırken, işletme süreçleri de daha verimli hale getirilir.

Rüzgar tribünü ve Güneş Enerji Sistemleri (GES) kurulumu için hemen demo talebi oluşturun!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *